Гардеробен детокс в няколко лесни стъпки

x

Току-що се прибрахте с няколко нови покупки и осъзнахте, че черната жилетка, в която се влюбихте, всъщност си имала двойник на една от закачалките в гардероба ви? Или пък вчера си купихте осмата подред бяла риза, въпреки че не сте носили скоро никоя от вече наличните? А може би имате нужда от няколко нови пуловера или по-скоро трябва да намерите къде са тези, които неотдавна си взехте? Всъщност имате нужда просто от детокс. Така де – гардеробът ви има нужда от детокс. Или иначе казано от едно не само пренареждане, ами преразглеждане на всичко, което има в него. Как да се случи това, без да се налага да си вземате минимум седмица отпуск от работа и по възможност без да хабите излишни нервни клетки, ви разказваме днес.



Важни въпроси, важни решения

Настъпването на новия сезон е чудесно време за ревизия на всичко налично в гардероба. Колко от дрехите сте носили активно и колко са останали на закачалките твърде дълго? А всичко ли отговоря на начина ви на живот в момента? Със сигурност няма нужда да пазите онзи панталон от преди три години, от който петното така и не излезе, нито пък роклята, с която бяхте на сватбата на най-добрата си приятелка, преди… има-няма 5 лета. Разгледайте всичко и се разделете с това, което не сте носили скоро, като се водите от негласното правило „щом нещо не е носено/използвано в последните 18 месеца, то вероятно вече нямате нужда от него”.

Първо най-любимото

Да направите оглед на целия си гардероб може би звучи като нещо лесно изпълнимо, но съвсем не е така и вероятно вече се питате от къде да започнете. Като начало: извадете всичко и го наредете на достатъчно голяма площ – леглото в спалнята повече от успешно ще се справи с тази задача. Следващата стъпка е да се концентрирате и да се заредите с търпение. После става по-лесно – отделете първо най-носените дрехи. Ще се ориентирате лесно кои са, защото със сигурност ги познавате повече от добре. Междувременно докато ги отделяте си задайте и въпросите „Какво харесвате в тях?”, „Бихте ли ги облекли, ако бяха в друг цвят?”, „Как се чувствате когато ги носите?”. Отговорите им са важни и ще ви помогнат да разберете какви характеристики харесвате/не харесвате в дрехите, което пък ще ви бъде от полза за оставащата купчина. Честито! Току-що изпълнихте успешно първата стъпка, остават ви само още… ще видите колко!



Кога за последно..?

Дотук беше относително лесно, сега по-трудното – неносените дрехи. Да, онези, които изобщо не сте обличали в последните половин или една година. Хайде пак да се върнем към въпросите: „Харесвате ли цвета на тази блуза?”, „Стават ли ви тези джинси?”, „Неудобно ли ви е това яке?”. Или може би има нещо друго? Със сигурност има, просто защото, за да не носите нещо, което сте харесали и купили – винаги има причина. Причините обикновено са различни и често специфични за всяка различна дреха, затова отделете достатъчно време на тази стъпка. Ако трябва премерете, обличайте, събличайте, комбинирайте… така най-добре ще прецените от какво да се откажете и кое да запазите. Веднага щом се справите и с това предизвикателство, а купчината на леглото значително намалее е чудесно време да си сипете чаша вино, преди да продължите!



Периодични необходимости

Колко дрехи останаха? Не много, надяваме се! Това са тези, които не попадат нито в често обличаните, нито в изобщо неносените. Или иначе казано – периодично изважданите. Тук се включват както някои по-специфични връхни дрехи, така и много официалните рокли и дори онази разкошна тюлена пола, която напоследък все не ви достига смелост да носите. Тези дрехи се различават значително от неносените и към тях трябва да подходите с малко повече внимание и определено не със стандартните въпроси. Ако прецените, че нещо наистина вече няма да облечете – подарете, дарете или продайте. Запазете обаче коктейлната черна рокля, дори и да нямате планове да я носите в близките месец-два, със сигурност повод ще има в недалечно бъдеще. Със сантименталните ви дрехи също ви съветваме да не се разделяте (освен ако не искате, разбира се) – роклята от бала в гимназията или булчинската ви рокля, а може би и двете, са си все така на закачалки в гардероба. Чудесно! Ако се налага дайте ги на химическо чистене, след това ги сгънете по подходящ за модела им начин и ги приберете. Това, че не заемат място на закачалка в гардероба ви, съвсем не означава, че ще ви носят по-малко спомени!



Почти на финалната права

Готово – дрехите ви са разделени, в най-добрия случай на три части. С това обаче не се изчерпва подреждането на гардероба ви. Сега предстои да решите какво ще правите с всяка от отделните групи. За тези, които носите е ясно – ще запазите и сортирате, спрямо сезона. За не толкова често носените, също се уточнихме. Ами останалите… неносените, с тях какво да правите? Най-логичният съвет е: „Разделете се с тях!“. По-точно с част от тях. Разгледайте отново всички неносени дрехи, може би сред тях има такива, които харесвате, но не сте знаели как да съчетавате до момента, дайте им още един шанс, но ги отделете в самия гардероб. Останат ли  и след два месеца все така неносени – разделете се и с тях. А ако осъществявате ревизията на гардероба си, докато сте в преходен период (например сте родила наскоро), си дайте поне година, преди окончателно да се разделите, с всичко, което ви се струва в момента, че никога повече не бихте носили. Разбира се, не връщайте тези дрехи на същите места – отново ги отделете и периодично разглеждайте само тях.

… с верен съветник

Тотално се объркахте вече и изобщо не знаете кое, защо и къде искате да запазите? Спокойно! Оставете всичко така, както е и се разсейте с нещо коренно различно от настоящето ви подреждане. После викнете на помощ приятелка, с която да се консултирате по сложния и така екзистенциален въпрос: „Това да го запазя ли?”. Избирайте обаче внимателно своя съветник! Трябва ви човек, който няма да ви ласкае, ами ще ви предложи своята конструктивна критика и на когото имате пълно доверие  за искреността на мнението. Ако имате сходен стил на обличане – още по-добре.



Това е… сега остава само да подредите дрехите, които планирате да носите, обратно в гардероба. Да разделите останалите, на такива, които ще приберете извън гардероба и такива, с които ще се разделите окончателно. Като последните после трябва да разделите още веднъж на такива, които ще подарите, дарите или продадете. Всъщност, като се замислим може и да помислите за преправяне на някои от тях, стига корекцията да си заслужава. Преди цялото това финално подреждане обаче, излезте заедно с приятелката – съветник. Разходете се, хапнете, отидете на шопинг… Заслужавате!


Текст: Ани Георгиева 

Снимки: Pexels

Още по темата
FASHION INSIDE CLUB

Очаквайте нашите отстъпки, промоции, новини и лимитирани предложения.
Запишете се сега!



/


Препоръки от седмицата
Препоръки от седмицата

Свободен капитониран елек June

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата
Look of the day

~LOOK OF THE DAY~

Костюм с маратонки и с бърза крачка към офиса.

Ако сте пропуснали
Най-четени