OK, But First Breakfast: 7 грешки, които правим с първото хранене за деня

x

Вероятно всички сме чували, че „закуската е най-важното хранене за деня”. И  това е напълно вярно, има обаче значение и не само дали, ами и колко, кога и какво хапваме сутрин. Кои са най-честите грешки, свързани с първото хранене за деня, защо английската закуска не е най-добрият старт и къде е мястото на кафето в сутрешната ни рутина… за всичко това ви разказваме в следващите редове:



Въпрос на приоритети

Започваме с една от без съмнение най-големите грешки, свързани със закуската – въобще да се закуси. Някъде там, в забързания начин на живот, в надпреварата с времето сутрин и в пълното нежелание да напусне комфорта на леглото, има една не малка група хора, които са склонни да пренебрегват първото хранене за деня. Просто нямат време! Телата им на свой ред привикват към този нездравословен режим, но това съвсем не е похвално, тъй като по този начин се забавя метаболизма, засилва се стреса и не на последно място – склонността към развиване на гастрит се увеличава драстично. 

Времето лети…, но по-полека

Следваща ситуация… Рано е, навън още е тъмно, алармата звъни, вие  я  отлагате с още 10 и после още 10, и още 10, вярвайки си, че с тези дрямки ще се наспите. Не се наспивате, но вече е време да ставате, защото за-къс- ня-ва-те! Какво следва? Скоростно обличане, бързо кафе и още по-бърза закуска… на крак. Нещо тестено, нещо пакетирано, нещо колкото да не е нищо. Обикновено в движение, все пак бързате! Не можем да отречем, че това е една идея по-добрият  вариант от това да не ядете нищо, но и храненето в движение съвсем не е препоръчително. Или поне не често, защото извънредни ситуации винаги има.



Далеч от достатъчно

Ситуация номер 3 изглежда така: Станали сте нормално, извършили сте цялата си сутрешна рутина и сядате да закусвате, така както подобава, но… не изяждате почти нищо. Половината на един авокадо тост или няколко лъжици от купичката с овесени ядки, после няколко глътки кафе и за вас закуската е приключила. Естествено храненето не е пълноценно, а организмът ви е само залъган, че ще получи някакъв хранителен ресурс. В резултат на това той по-късно „отмъщава” с чувство на  глад, бърза умора и  нежелание за работа. Ама нали закусих? – ще си кажете.  Да, но не достатъчно!

Много хубаво… или не съвсем

Пак ситуация номер 3, но този път погледната от другата страна на монетата – закусвате прекалено много. Или иначе казано – преяждате, без да вземете предвид, че когато тялото ви още не се е събудило, храносмилателната система също не е така активна. Поемайки по-голямо количество храна, вие насочвате цялата си енергия в посока храносмилане, а след това е много вероятно да се чувствате уморени и вяли.Ще се изненадате вероятно да научите, че дори класическата „английска” закуска, със своите варени наденички, шунка, бекон, бъркани яйца и препечени филийки, всъщност съвсем не е най-доброто начало на деня. В една подобна порция има твърде много мазнини, а те се преработват бавно от организма. Опитайте се да постигате баланс, както между количеството, така и между правилните хранителни компоненти. Именно това ще ви даде достатъчно енергия през деня, без да ви създава излишна тежест или свърхсензитивност.



Твърде късно…

Закусвате и то достатъчно, но въпреки това се чувствате изморени? А дали не се храните твърде късно? Препоръчителното време за закуска е през първия час след събуждане. Колкото повече отлагате след това, толкова по-гладни ще ставате, както и толкова по-трудно ще се заситете, а организмът ви пък вече ще е преминал в режим „днес няма да бъде продуктивен ден”. Не правете и грешката  да сливате закуската и обяда в едно освен в дните, в които спите до късно, разбира се. Тялото ви има нужда от пълноценна храна, поднесена в различни интервали през целия ден.

… или твърде рано 

В последно време фрешовете печелят много симпатии. И това не е случайно – те са чудесна възможност да дадете на тялото си витаминозна бомба от плодове и зеленчуци, нека обаче това не става преди закуска. Даже и със закуската пропуснете. Във фрешовете се съдържат голяма доза фибри, което съвсем не е лошо, но когато се консумират твърде рано сутрин, увеличават чувството на глад и сънливостта. Оставете пресния плодов сок за междинно хранете, преди обяд. Тогава със сигурност ще ви подейства достатъчно ободряващо!



Една чаша „Добро утро, свят!“

За финал оставихме това, без което много хора не си представят, че могат да започнат деня си – Негово Величество Кафето. До тук нищо ново, кофеинът е предотвратил много „лоши дни”, в това можем да бъдем сигурни. Проблемът идва тогава, когато чашата с току-що направено, горещо, силно кафе изпревари закуската. Консумирането на кофеин (а и на танин от чая) на празен стомах, води до отпускане на солна киселина във вътрешността на храносмилателния тракт, а това – до проблеми със стомаха и най-често гастрит. Оставете всичко по реда си или ако не можете да отложите твърде дълго жизненоважната чаша „добро утро, свят”, то поне я пийте заедно със закуската, най-добре към края.

Текст: Ани Георгиева 

Снимки: Unsplash

Още по темата
FASHION INSIDE CLUB

Очаквайте нашите отстъпки, промоции, новини и лимитирани предложения.
Запишете се сега!



/


Какво ново

Обувки от THE ROW

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Сако от BALMAIN

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Бяла тениска от BURBERRY

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Мини чанта през рамо от THE ROW

Може да купите от тук

Look of the day

~LOOK OF THE DAY~

Петъчен стайлинг по две.

Ако сте пропуснали
Най-четени